skuteczne szkolenia wystąpień publicznych

Wystąpienia publiczne i sport

Wszyscy wiemy że zanim sportowcy wystąpią na zawodach przygotowują się miesiącami poprzez codzienne powtarzanie tych samych sekwencji ruchów. Dzięki temu ich wyniki w sporcie są nadzwyczajne – poza zasięgiem przeciętnego zjadacza chleba. Jeśli chcesz mieć ponadprzeciętne wyniki w publicznych prezentacjach, również są rzeczy które powinieneś wyćwiczyć poprzez wielokrotne powtórzenia.

Przede wszystkim sama treść prezentacji powinna być czymś co znasz na wylot. Ale liczy się również sposób jej przedstawienia – więc samo to jak mówisz również powinieneś mieć przećwiczone. Praktykuj przed lustrem. Zwróć uwagę na to w których momentach robisz pauzy – to bardzo ważne. Również poświęć świadomą uwagę temu gdzie poprzez ton głosu podkreślasz pewne elementy – to pozwala Ci zachować kontrolę nad tym, jak widownia odbierze twój komunikat.

Sportowcy potrzebują często oswoić się z danym miejscem, na przykład piłkarze często na jednym boisku grają lepiej na innym słabiej. Prezenter również powinien oswoić się z ‘terenem’. Przyjedź więc wcześniej na miejsce. Postój w pomieszczeniu, sprawdź mikrofon, stan za podium, przejdź się po sali, posiedź na krzesłach przeznaczonych dla publiczności. To jest też dobry czas by zrobić sobie ‘próbę generalną’ prezentacji – najlepiej wygłoś ją na głos w tej właśnie sali gdzie będziesz przemawiał.

Znajdź również miejsce gdzie będziesz siedział zanim zaczniesz mówić – tak żebyś po zapowiedzi mógł wejść energicznie na scenę. Zadbaj o każdy szczegół a zobaczysz że opłaci się to – każdy szczegół będzie pracował na Twoją korzyść.

Takie przygotowanie pozwoli Ci dać brawurową prezentację która wywrze świetne wrażenie na innych. Będziesz jak sportowiec bijący rekord w momencie najwyższego skupienia.

 

X
X

wystąpienia publiczne szkolenie