skuteczne szkolenia wystąpień publicznych

Wystąpienia publiczne – jak się przygotować poprzez wizualizację

Wizualizacja stanowi jedną z metod które wywodzą się z różnych nurtów pozytywnego myślenia „a’la sekret”, ale ma jednocześnie całkiem konkretne zastosowanie w coaching sportowym. Niektórzy sportowcy stosują ją by poprawić swoje wyniki i badania wskazują że naprawdę jest to efektywne. To czego jeszcze mniej osób jest świadomych, to że wizualizacji można również użyć by przygotować się do wystąpień publicznych.

W niektórych nurtach pozytywnego myślenia metoda ta jest traktowana jako sposób na „przyciągnięcie” bogactwa, „zmaterializowanie” różnych zdarzeń itp. Nie wierzę  w takie magiczne zastosowania i nie będę się to do tego odnosił, ale wygląda na to że można skutecznie zastosować wizualizację do kształtowania własnych zachowań, wpłynięcia na to jak brzmi nasz głos i jak nasze ciało się zachowuje i porusza.

Jako jedną z metod przygotowania do prezentacji możemy więc zastosować sesję wizualizacji. Jak konkretnie się przez nią przeprowadzić?

Dobrze jest zacząć od relaksacji. Kiedy nasze ciało jest rozluźnione i mózg funkcjonuje na falach alfa jest nam łatwiej wyobrazić cos sobie wyraźnie i dłużej utrzymać to wyobrażenie w umyśle. By wprowadzić się w stan relaksacji możemy na przykład zwracać uwagę na każdy po kolei mięsień (lub grupę mięśni) w naszym ciele i je rozluźniać.

Kiedy jesteśmy już rozluźnieni możemy zacząć właściwą wizualizację. Niezłym pomysłem jest zacząć „mentalny film” od momentu gdy idziemy do budynku w którym prezentacja się odbędzie. Pozwala nam to oswoić  się z sytuacją od jej początkowych etapów. Następnie puszczamy „film” dalej do momentu gdy jesteśmy już we właściwym pomieszczeniu i zaczynamy prezentację. Tu możemy też zobaczyć jak wygląda wnętrze (w idealnym przypadku wiemy jak wygląda z prawdziwego życia – wtedy wystarczy że to sobie przypomnimy).

Tak jak pisałem wcześniej wizualizacja jest skuteczna przy kształtowaniu konkretnych zachowań. Określmy więc jak chcemy się poruszać, jak chcemy by nasz głos brzmiał i jaką postawę powinno mieć nasze ciało. Następnie zobaczmy i odczujmy te wszystkie czynniki jako realne. Możemy wprowadzać je o kolei, nakładając je na siebie o jednocześnie nadal przesuwać „mentalny film” do przodu. Dobrze jest powtarzać w wizualizacji dokładnie to co mamy zamiar powiedzieć, tak żebyśmy „słyszeli” w wyobraźni swój własny głos.

Dobrym pomysłem jest również uwzględnić w sesji pytania publiczności – zobaczyć całą sytuację w której ktoś pytanie zadaje (i usłyszeć konkretne pytanie) i jak płynnie na nie odpowiadamy. Szczególnie dotyczy to tych pytań które uznajemy za trudne.

Podsumowując, wizualizacja wystąpienia publicznego może być dobrym pomysłem na przygotowanie do prezentacji – jako metoda uzupełniająca.

 

X
X

wystąpienia publiczne szkolenie