skuteczne szkolenia wystąpień publicznych

Trening mentalny

Trening mentalny to metoda szeroko wykorzystywana w sporcie, ponieważ skutecznie pomaga w nauce umiejętności. Badania wykazują, że podczas wyobrażania sobie wykonywania jakiejś czynności, mózg aktywuje te same połączenia neuronalne co podczas rzeczywistego ich wykonania. Na przykład jeśli wyobrazisz sobie że podnosisz rękę, to dla mózgu jest to takie samo doświadczenie jakbyś naprawdę ją podnosił. Ponieważ umiejętności uczymy się przez powtarzanie doświadczeń, czyli trening, to możemy nabywać je również poprzez powtarzanie doświadczeń wyobrażonych, czyli trening mentalny.

Ćwiczenie 9. Wygospodaruj co najmniej 20 minut podczas których nikt nie będzie ci przeszkadzał. Przyjmij wygodną pozycję, zamknij oczy i zrelaksuj się, na przykład wykonując 20 pogłębionych oddechów. Wyobraź sobie sytuację w której występujesz publicznie i wszystko idzie po prostu świetnie. Zaangażuj tak wiele zmysłów jak to możliwe.

– Zobacz siebie z dystansu, jakbyś był na scenie i jednocześnie obserwował siebie siedząc na widowni. Zobacz jak świetnie wyglądasz, jaką masz pewną siebie i zrelaksowaną mowę ciała.

– Usłysz swój własny głos, pełen pozytywnej energii i przekazujący pasję. Poczuj jak ten głos rozchodzi się po sali i jak przenika do umysłów i serc słuchaczy. Poczuj jak wywołuje pozytywne uczucia w osobach na widowni.

– Zobacz też publiczność swoimi oczami. Zobacz jak pozytywnie reagują na to co mówisz, uśmiechają się, kiwają głowami i delikatnie wychylają się w twoją stronę. Usłysz oklaski na końcu.

– Poczuj w swoim ciele pewność siebie, jaką masz gdy robisz coś w czym jesteś świetny. Przywołaj takie uczucie „stania równo obiema nogami na ziemi” i utrzymuj je podczas całej sesji treningu mentalnego. Poczuj dywan pod twoimi stopami.

– Możesz widzieć siebie zarówno z perspektywy innej osoby („z boku” obserwując siebie jak przemawiasz)  jak i z własnej perspektywy (będąc zanurzonym w sytuacji i widząc publiczność przed tobą). Spróbuj obu podejść i wybierz którąś do regularnego stosowania lub stosować je naprzemiennie.

– Poczuj również stan emocjonalny który towarzyszy ci podczas takiej idealnej prezentacji. Wywołaj jak najbardziej pozytywne emocje, spokój i przyjemne podniecenie. Naprawdę odczuj je w swoim ciele. Jeśli twoje dotychczasowe doświadczenia z wystąpieniami publicznymi nie wywołały nigdy pozytywnych emocji, możesz te uczucia przypomnieć sobie z innych wydarzeń z twojego życia i przenieść do tej sytuacji.

– Przywołaj umysłowy stan pewności siebie jaka wynika z tego że doskonale opanowałeś i wielokrotnie powtórzyłeś materiał. Poczuj że twój umysł jest czysty, przejrzysty i w najwyższej formie.

– Możesz zarówno oglądać cały film od momentu w którym wchodzisz do budynku, poprzez prezentację do chwili w której dostajesz gromkie brawa, jak i wizualizować bardziej statyczne obrazy w których akcja jest zatrzymana jak w stopklatce. Na początku to drugie może być łatwiejsze.

– Dla najlepszych efektów praktykuj to regularnie.

X
X

wystąpienia publiczne szkolenie