skuteczne szkolenia wystąpień publicznych

Pytania

Ponieważ większość prezentacji jest tak zła, to kiedy ludzie dostają informację że mają udać się jako słuchacz na prezentację, od razu nastawiają się na coś nużącego. W chwili gdy siadają na krześle na sali gdzie ma odbyć się wystąpienie, ich umysł już zaczyna wchodzić w tryb senności, tryb myślenia o niebieskich migdałach, tryb swoistej hibernacji… Twoim pierwszym zadaniem jest więc od razu, na samym początku wyrwać ich z tego stanu. Jak to zrobić? Jest wiele dobrych sposobów, a najprostszym do zastosowania Jest kilka różnych sposobów, na które możesz wykorzystać pytania by wzbudzić zainteresowanie ludzi.

Ćwiczenie 10. Napisz serię pytań które mógłbyś zadać publiczności, a które:

– Wprowadzą ją w temat

– Wywołają zainteresowanie

– Pokażą, że zależy ci by z tej prezentacji coś wynieśli

Zamiast zadawania serii pytań skierowanych do publiczności, możesz też zacząć od pojedynczego pytania a następnie sam na nie odpowiedzieć. Uważam że ta technika jest słabsza niż poprzednia, ale w niektórych sytuacjach może po prostu lepiej pasować.

Ćwiczenie 11. Napisz jedno pytanie które uważasz za kluczowe dla twojej prezentacji. Pytanie to może dotyczyć Kluczowego Komunikatu który wcześniej określiłeś. Zacznij przemówienie od zadania tego pytania. Zrób krótką pauzę – spójrz na widownię. Odpowiedz. Na przykład powiedzmy że robię prezentację treści poprzedniego treści rozdziału. Mogę zrobić typowe wprowadzenie:

„Opowiem wam dziś o tym, jak się przygotować do wystąpień publicznych. Najpierw wyjaśnijmy sobie dlaczego to w ogóle jest ważne. Dobre przygotowanie jest najważniejszym czynnikiem który pozwala zrobić dobrą prezentację.”

a mogę zacząć tak:

„Kiedy zacząłem się zajmować szkoleniami, zadałem sobie jedno pytanie: Co jest tym jednym, najważniejszym, kluczowym, czynnikiem, który decyduje o tym, że ktoś odnosi sukces jako mówca? (pauza i kontakt wzrokowy) Powiem wam że odpowiedź jest oczywista i wręcz banalna, tym jednym czynnikiem jest… (pauza i kontakt wzrokowy) poprawne przygotowanie. I dziś opowiem wam co dokładnie oznacza „poprawne”…”

Czy czujesz dodatkową energię w drugiej wersji? Ona płynie właśnie z pytania. Możesz również postawić pytanie na początku prezentacji i całe wystąpienie na nie odpowiadać, lub odpowiedzieć na samym końcu.

X
X

wystąpienia publiczne szkolenie