skuteczne szkolenia wystąpień publicznych

Przejdź dodatkową milę

Zwracam też twoją szczególną uwagę na ostatni z trzech punktów które wyżej wskazałem – pytania pokazujące, że zależy ci na ludziach którzy cię słuchają. Miej cały czas świadomość, że ci ludzie poświęcili ci najcenniejszą rzecz jaką posiadają – swój czas. W tym czasie kiedy siedzą i słuchają ciebie, mogli robić nieskończoną ilość innych rzeczy ze swoim życiem.

Mogli spędzać czas z ukochaną osobą, albo mogli bawić się z przygodnie poznanymi przedstawicielami płci przeciwnej. Mogli spędzić ten czas w domu dziecka pomagając sierotom, albo mogli jedząc z przyjaciółmi wypasiony obiad w najbardziej lanserskiej knajpie w mieście. Mogli w tym czasie rozmawiać z ważnym klientem by zamknąć deal i zarobić mnóstwo kasy, lub mogli iść na duże zakupy i z przyjemnością wydawać swoje pieniądze. Mogli robić wiele rzeczy, ale zdecydowali się pojawić tutaj i spędzić bezcenny czas swojego życia słuchając ciebie. Zawsze o tym pamiętaj.

Bądź pewien że oni coś wyniosą ze spotkania z tobą. Chciej dać im coś cennego i jeśli tego chcesz to pokaż im że chcesz. Pokaż, że ci zależy. Działaj w duchu ‘przejścia dodatkowej mili” – zrób dla tych osób więcej niż oczekują. Szczera chęć dawania rzeczywistej wartości jest i zawsze będzie przez ludzi ceniona.

Tak przy okazji, mam nadzieję że zauważyłeś, że w powyższym akapicie użyłem pewnej techniki przyciągania uwagi. „Mogli spędzać czas z ukochaną osobą, albo bawić się z przygodnie poznanymi przedstawicielami płci przeciwnej. Mogli…” jest to zestawianie obok siebie przeciwstawnych idei. Takie pokazanie kontrastu przyciąga uwagę. Przypomnij sobie bajki z dzieciństwa, gdzie zazwyczaj jest bardzo wyrazisty zły charakter i walczący z nim dobry bohater. Tutaj dodatkowo nałożyło się to z techniką trzykrotnego powtórzenia – ten wzór pary przeciwieństw jest użyty trzy razy pod rząd. Niedługo też nauczysz się używania takich narzędzi. Dojdziemy do tych technik w następnych artykułach.

Ja sam jeśli nie mam przed szkoleniem możliwości by porozmawiać z kursantami to często zaczynam szkolenie od tego, że zadaję im pytania, które pozwalają mi maksymalnie dostosować zakres warsztatów do potrzeb uczestników. Wśród takich pytań często jest:

– Co jest najważniejszą rzeczą, której byście chcieli się nauczyć?

– Jaki jest największy problem jakiego doświadczacie w tym obszarze?

– Jakie sytuacje z klientem są najczęstszym miejscem występowania trudności i co to za trudności?

Takie pytania poza tym że pozwalają zdobyć potrzebne mi rozeznanie, to jednocześnie pokazują ludziom, że mi zależy żeby oni naprawdę na spotkaniu ze mną skorzystali. Bo tak jest.

Ćwiczenie 12. Pomyśl nad tym, jaką wartość dodaną w idealnym przypadku słuchacze mogą wynieść z twojego wystąpienia. Nawet jeśli prowadzisz ściśle techniczne prezentacje i zakres informacji które masz przekazać jest dokładnie określony w umowie, pomyśl jak możesz dodatkowo ich wzbogacić. Nie zadowalaj się pierwszą odpowiedzią, która przyjdzie ci do głowy, włóż wysiłek by pomyśleć ‘out of the box’, by wyjść poza schematy. Czy możesz dodać coś od siebie, opowiedzieć historię z własnego doświadczenia która nauczy ich czegoś, czego nie ma w oficjalnym programie? Jeśli coś takiego dodasz, to może być najważniejsza rzecz, która odróżni cię od całej reszty prezenterów i pozwoli ci się pozytywnie wychylić. Pokazanie na samym początku tego że Ci zależy (na przykład poprzez pytania) pozwala również wyrwać ludzi z tego transu ‘siedzę na nudnej prezentacji’.

X
X

wystąpienia publiczne szkolenie