skuteczne szkolenia wystąpień publicznych

Praktyka czyni mistrza w wystąpieniach publicznych

Praktyka jest najlepszym sposobem przygotowania do wystąpień publicznych. Praktyka, jak wiadomo czyni mistrza i nie ma nic co by bardziej nam pomogło niż odpowiednia (czyli duża) ilość praktyki. Jednak sama praktyka też nie jest jakąś magiczną pigułką – musi być robiona poprawnie by dać nam najlepsze możliwe rezultaty. Jeśli ćwiczymy byle jak to i postępy będą byle jakie. A jeśli ćwiczymy bardzo dobrze to nasze postępy będą szybkie i widoczne dla innych. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek do tego jak ćwiczyć we właściwy sposób, by osiągnąć optymalne rezultaty w krótkim czasie.

Po pierwsze praktykuj na głos. Wygłoś swoje przemówienie tak jakbyś już był we właściwym miejscu we właściwym czasie. Mów tak głośno jakbyś już był przed salą pełną ludzi. Niech wszystko będzie dla ciebie maksymalnie realistyczne, tak jakbyś już tam był. Możesz dodać do tego lustro, by móc jednocześnie obserwować swoje ciało, na ile naturalnie się porusza, jakie ogólne wrażenie daje.

Po drugie zaangażuj do swoich ćwiczeń publiczność – to będzie niezwykle pomocne. Poproś rodzinę by wysłuchała twojej próby. Potem mogą również dać ci feedback. Wprowadź również sesję pytań i odpowiedzi do takiej sesji, niech ‘publiczność’ zada ci spontanicznie wymyślone pytania, takie które właśnie przyjdą im do głowy. Taka praktyka da ci więcej niż cokolwiek innego – sprawi że będziesz w stanie nawiązać autentyczną konwersację z widownią i ‘spontanicznie’ odpowiadać na pytania, jak podczas normalnej rozmowy.

Po trzecie weź pod uwagę tzw: timing. Kontroluj czas swoich prób, tak jak będziesz musiał kontrolować czas swojej prezentacji. Eksperymentuj ze skracaniem wystąpienia, zobacz jaki efekt da ucięcie poszczególnych części prezentacji. Przygotuj krótsze wersje przemówienia na wypadek gdyby okazało się ze masz mniej czasu niż było ustalone.

Weź pod uwagę powyższe wskazówki a twoja praktyka da Ci optymalne rezultaty. Szybko nauczysz się nie tylko przemawiać, ale i budować kontakt z publicznością, jak podczas normalnej rozmowy.

 

X
X

wystąpienia publiczne szkolenie