skuteczne szkolenia wystąpień publicznych

Pauzy

Pauza to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uatrakcyjnienie przekazu. Pozwala podkreślić to co chcesz by ludzie zapamiętali. Nadaje nieco dramatyzmu i smaku temu co mówisz.  Buduje i wzmaga napięcie emocjonalne. Przeczytaj na głos takie zdanie „Idę do kuchni, podchodzę do lodówki, otwieram, a tam kawior”.

A teraz porównaj to z taką wersją (również przeczytaj na głos) „Idę do kuchni, podchodzę do lodówki, otwieram… a tam… kawior”. Która wersja jest żywsza? Która bardziej Ci się podoba i silniej przyciąga uwagę? Oczywiście w tekście pisanym mogę zawrzeć jedynie ułamek efektu, jaki wywołuje to na żywo. Dlatego naprawdę polecam Ci przeczytanie tego na głos, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Ćwiczenie 26. Przejrzyj mentalną mapę lub spisany tekst swojego wystąpienia i zastanów się gdzie mógłbyś użyć pauzy do pokreślenia swojego przekazu, lub podkręcenia emocjonalnych stanów widowni. Zrób to, zaznacz w swoich notatkach w których miejscach będziesz pauzować i przećwicz je kilkukrotnie.

Kiedy robisz pauzę, jest to czas dla ludzi, by poczuli napięcie i by ich mózgi miały chwilę oddechu od stałego przyswajania informacji. Ale jest to także czas dla ciebie, byś ponownie nawiązał kontakt ze słuchaczami. Znasz pewnie takie powiedzenie, że prawdziwa przyjaźń jest wtedy, gdy możemy milczeć w swojej obecności i czuć się z tym dobrze. Chwile milczenia są bardzo ważne, zbliżają one ludzi. Pozwól sobie na nie również w relacji z odbiorcami twojej prezentacji. Pauzując spójrz na publiczność, omieć ją wzrokiem.

Oczywiście twój wzrok tez musi być „żywy”. Pomyśl o tym, jak wyglądają oczy osoby, która właśnie zadała Ci ważne dla niej pytanie i czeka na odpowiedź. Mówię poważnie, zobacz teraz wewnętrznym wzrokiem jak taka osoba wygląda… Jej oczy mówią wszystko, czyż nie?

To jest właśnie żywy wzrok. Oczywiście żywy wzrok ma wiele odmian i w twojej prezentacji prawdopodobnie lepszy będzie inna wersja niż ta „pytająca”. Wszystko zależy od tego w którym dokładnie momencie, w jakim kontekście robisz pauzę.

Ćwiczenie 27. Przećwicz swoje pauzy jeszcze raz, tym razem przed lustrem. Zwróć uwagę na swój wzrok podczas pauzowania. Czy jest żywy? Jeśli niewystarczająco, postaraj się wzbudzić w sobie stan emocjonalny, na przykład przypominając sobie coś z przeszłości.

X
X

wystąpienia publiczne szkolenie