skuteczne szkolenia wystąpień publicznych

Pary przeciwieństw

Kontrast przyciąga uwagę. Zestawienie obok siebie dwóch elementów o przeciwstawnym charakterze jest kolejnym wzorem pojawiającym się w wielu udanych wystąpieniach. Jeden z najbardziej znanych przykładów to “Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju” które J.F. Kennedy wplótł w swoje przemówienie podczas zaprzysiężenia na prezydenta USA.

Inny amerykański prezydent Ronald Reagan regularnie w swych wystąpieniach używał dwóch przeciwstawnych motywów – motywu ‘imperium zła’ czyli Związku Radzieckiego i motywu ‘idylli przyszłości’ czyli świata demokratycznego.

Możesz więc umieścić parę przeciwieństw tuż obok siebie w jednym zdaniu. Możesz też, jeśli tematyka i materiał który prezentujesz ci na to pozwala, całą prezentację zorganizować wokół dwóch przeciwstawnych idei. Na przykład mówiąc o przeszłości i przyszłości, lub podkreślając drastyczne różnice między twoim podejściem do tematu, a podejściem wyznawanym przez opozycyjny obóz.

Pozycjonowanie się przeciwko konkurencji bywa dobrą strategią, jeśli masz coś wyjątkowego do zaoferowania i twarde fakty na których możesz się oprzeć.

Ćwiczenie 21. Pomyśl gdzie w twoim wystąpieniu możesz pokazać kontrast. Weź pod uwagę zarówno zestawianie ich obok siebie w jednym zdaniu, jak i oparcie całego wystąpienia lub jego części na tym wzorze. Jeśli struktura pary przeciwieństw pasuje do twojej treści, użyj jej.

X
X

wystąpienia publiczne szkolenie