skuteczne szkolenia wystąpień publicznych

Niespodzianka, prawdziwa twarz i niepopularna prawda

Niespodzianka

Kolejny sposób jest bardzo prosty. Polega na tym, że na samym początku mówisz coś, co będzie zaskakujące dla słuchaczy.

Ćwiczenie 14. Zastanów się co w treści twojego wystąpienia może być zaskakujące dla takiego rodzaju ludzi, jacy znajdą się jako publiczność na twojej prezentacji. No bo oczywiście wykonałeś ćwiczenie 6 i wiesz jacy to będą ludzie, tak? Pomyśl co z tego co powiesz jest niezgodne z popularnymi poglądami, z tzw. ‘zdrowym rozsądkiem’, co jest niespodziewane? Zacznij swoje przemówienie od tej właśnie informacji, np. mówiąc „Czy wiedzieliście że…”

Pokarz swoją twarz

Inny sposób by wyrwać ludzi ze stanu ‘hibernacji prezentacyjnej’ to powiedzenie czegoś osobistego, odsłonięcie się od nieco bardziej prywatnej strony. Nie musisz zaraz opowiadać intymnych szczegółów swoich historii miłosnych. Powiedz po prostu co w głębi serca sądzisz o temacie prezentacji. Jakie uczucia w tobie wzbudza i jakie miałeś najciekawsze, najprzyjemniejsze lub najbardziej frustrujące osobiste doświadczenia? Kiedy mówisz z głębi serca, ludzie to czują i natychmiast wzbudza to zainteresowanie i zmienia sposób w jaki postrzegają całą sytuację. Czują że mają przed sobą człowieka, a nie korporacyjną maszynę do wciskania kitu.

Ćwiczenie 15. Zastanów się jaki osobisty akcent możesz umieścić na początku swojej następnej prezentacji. I zrób to!

Niepopularna Prawda

Niepopularna prawda to prawda, o której wszyscy wiedzą, którą wszyscy znają, a o której nikt nie mówi. Gdy zaczynasz o niej mówić, natychmiast budzi to słuchaczy. Mogą oni odczuwać pewien delikatny niepokój, ale na pewno będą zainteresowani tym co mówisz. Na przykład „Powiem wam coś, co bardzo dobrze wiecie. Większość związków nie powstaje z miłości. Większość małżeństw na świecie powstaje dla wygody, lub powstaje ze strachu przed samotnością, lub powstaje ponieważ wszyscy wokół już mają męża lub żonę… ale nie z miłości. Miłości nie ma życiu większości z nas.”

Ćwiczenie 16. Zastanów się nad tym, czy jest jakaś niepopularna prawda w obszarze o którym będziesz mówił na prezentacji. Jeśli tak, zacznij od niej swoje wystąpienie.

X
X

wystąpienia publiczne szkolenie