skuteczne szkolenia wystąpień publicznych

Najbardziej oczekiwana akcja

Najbardziej Oczekiwana Akcja to pojęcie wywodzące się z copywritingu, ale uważam że świetnie sprawdza się również podczas przygotowywania wystąpień. Najbardziej Oczekiwana Akcja to jest działanie które ma wykonać odbiorca twojej prezentacji, które pozwoli Ci zrealizować twój cel. Tak jak w przypadku celów, Najbardziej Oczekiwana Akcja musi spełnić kilka warunków, by działała prawidłowo. Powinna być:

wystąpienia publiczneMożliwa do samodzielnego wykonania – ponieważ jeśli będzie wymagać zaangażowania jeszcze kogoś innego, szanse na to że w ogóle zostanie wykonana radykalnie spadają. A więc „W ciągu tygodnia trzy osoby z publiczności do mnie zadzwonią” będzie znacznie lepszą NOA niż „Trzy osoby od razu ode mnie kupią” – jeśli mówimy o klientach korporacyjnych, gdzie w proces kupna jest zazwyczaj zaangażowanych kilka osób.

Sprawdzalna – musisz być w stanie powiedzieć, czy została wykonana czy nie. W przeciwnym wypadku nie będziesz miał możliwości określenia, czy prezentacja zakończyła się sukcesem czy nie. A więc „Po prezentacji co najmniej sześć osób podejdzie do mnie porozmawiać i poprosi o wizytówkę” to znacznie lepsza NOA niż „Będą rozmawiać o mnie w swojej firmie”.

Tak samo jak cele, Najbardziej Oczekiwana Akcja również powinna być określona pozytywnie i szczegółowa. Podsumowując, dobrze określony Cel Osobisty z Najbardziej Oczekiwaną Akcją mogłyby brzmieć „Sześć osób z publiczności wysyła mi w ciągu tygodnia zapytania ofertowe i w ciągu miesiąca finalizuję z co najmniej jedną z nich sprzedaż na kwotę co najmniej dziesięciu tysięcy złotych”.

Ćwiczenie 2. Napisz na kartce papieru swoją Najbardziej Oczekiwaną Akcję. Upewnij się że twoja NOA jest zgodna z kryteriami które opisałem wyżej.

X
X

wystąpienia publiczne szkolenie