skuteczne szkolenia wystąpień publicznych

Monotonia w wystąpieniach publicznych

Monotonny sposób mówienia jest jednym z najczęstszych problemów w wystąpieniach publicznych. Co jest ciekawe, a nawet dosyć dziwne, problemu tego doświadczają często osoby, które w sytuacjach towarzyskich mówią w sposób żywy i dynamiczny – w normalny sposób. By to zrozumieć, pomyśl o tym, kiedy ostatnio zdarzyło Ci się opowiadać o czymś co szczerze kochasz, co wzbudza w tobie pasję i pochłania Cię całkowicie. Czy wtedy mówiłeś monotonnie? Idę o zakład że nie. Jaka jest więc różnica, która sprawia że zdarza się to podczas publicznych prezentacji?

Oczywiście jest to stres. Stres sprawia, że bardziej myślisz o sobie i tym czy dobrze wypadniesz, niż o samej historii którą opowiadasz. Dystansujesz się więc od tego co mówisz, jesteś jakby obok. Opowiadana historia idzie swoim torem, a Ty idziesz swoim. Historia zostaje więc zostawiona sama sobie i pozbawiona jest energii – przez to brzmi monotonnie. Żeby to przezwyciężyć musimy się zaangażować w to o czym mówimy, musimy bardziej się skupić na historii, niż na sobie samym.

Dobrze jest więc zawsze mówić tylko o takich tematach, które naprawdę nas pasjonują. Wtedy nie będziemy mieć problemu w zaangażowaniem się w mówienie. W życiu korporacyjnym nie zawsze jednak jest to możliwe. W takim wypadku, gdy mamy treść do przekazania, która nie jest dla nas fascynująca, musimy wykonać pewną pracę koncepcyjną nad tym, by uczynić sposób przekazania tych informacji interesującym.

Pewien manager chcący uprościć procedury zakupowe w swojej firmie, zebrał ponad 100 różnych rękawiczek które były w użyciu w różnych oddziałach, przypiął je wszystkie do ściany i kiedy w sali pojawili się członkowie zarządu – pokazał im je i powiedział „tyle różnych modeli rękawiczek używamy w naszej firmie… tracimy przez to tyle i tyle pieniędzy rocznie”. Był w stanie znaleźć ciekawy środek przekazu i dzięki temu udało mu się wpłynąć na szefostwo firmy.

Pomyśl więc nad tym jak możesz urozmaicić treść swojej prezentacji, a jest większa szansa, że stanie się ona ciekawa i dla Ciebie i dla odbiorców. Problem monotonii zniknie kiedy Ty poczujesz że to co mówisz jest interesujące.

 

X
X

wystąpienia publiczne szkolenie