skuteczne szkolenia wystąpień publicznych

Magiczna trójca

Jeśli przyjrzysz się słynnym przemówieniom, przemówieniom które zmieniły bieg historii i opanowały zbiorową wyobraźnię to zauważysz dwie ciekawe rzeczy. Po pierwsze, te przemówienia oddziałują na nas bardzo silnie nawet teraz, kiedy ich autorzy często już nie żyją, a my nie oglądamy ich na żywo, ani nawet nie jesteśmy już w ogóle zainteresowani sprawami które oni poruszali, bo te sprawy już dawno są nieaktualne. Nie tylko działały wtedy, kiedy charyzmatyczny mówca je wygłaszał do ludzi zainteresowanych aktualnie palącym problemem, ale działają dziś, kiedy tamte problemy dawno wygasły, a my czytamy je z karki papieru w zaciszu naszych domów.

Druga rzecz, którą możesz wychwycić jest jednocześnie przyczyną tej pierwszej. W tych przemówieniach możemy znaleźć pewne powtarzające się wzory. To te wzory właśnie nadają mowom taką niesamowitą siłę i nośność. Teraz pokażę ci jakie to wzory i jak ty możesz je zastosować w swoich wystąpieniach.

 Magiczna liczba 3

 Znasz pewnie słynny zwrot z mowy W. Churchilla „krew, pot i łzy”. Był on tak mocny i nośny, że przedostał się do naszej pamięci zbiorowej i jest teraz częścią języka potocznego. Cały dowcip polega na tym że Churchill tak naprawdę nie powiedział „krew, pot i łzy” a „krew, znój, łzy i pot”. Były więc cztery rzeczowniki, ale do obiegu potocznego przedostały się trzy. I to jest pierwsza struktura, którą chcę ci przedstawić. Kiedy mówisz o korzyściach, powiedz o trzech korzyściach. Kiedy opisujesz cechy czegoś, użyj trzech przymiotników. Kiedy mówisz coś ważnego, powtórz to trzy razy. Kiedy dodatkowo każde zdanie zaczniesz od tego samego słowa (jak ja przed chwilą) uzyskasz dodatkową siłę rażenia.

Churchill nie był jedynym używającym tej techniki. Pamiętasz pewnie słowa „Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość – te trzy: z nich zaś największa jest miłość” z Biblii. Pamiętasz pewnie hasło „Bóg, honor, ojczyzna”, które jest w obiegu od XVI wieku i jest nieoficjalnym mottem Polski. Pamiętasz pewnie krótki raport „Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem” który Juliusz Cezar wysłał do senatu po wygranej bitwie. W oryginale było to „Veni, vidi, vici”, gdzie każde słowo zaczyna się na tę samą literę – idealny przypadek. Ten wzór – użycie trzech elementów obok siebie, powtarza się stale od stuleci w mocnych przemówieniach, w przemówieniach  które wywierają wpływ i zostają zapamiętane.

Dlaczego nie było to „Bóg i ojczyzna” albo „Przybyłem i zwyciężyłem”? Dlaczego nie „ Bóg, honor, ojczyzna i poświęcenie”? Szczerze mówiąc nie wiem, ale faktem jest, że użycie właśnie trzech elementów daje taki efekt, jakiego nie osiągniesz ich inną liczbą.

Ćwiczenie 17. Spójrz na Mapę Mentalną lub na skrypt z zapisaną treścią swojego przemówienia i zastanów się, w których miejscach możesz użyć wzoru magicznej trójki. Tą technikę możesz wykorzystywać wielokrotnie podczas jednego przemówienia, więc nie ograniczaj się. Wprowadź ją co najmniej raz.

X
X

wystąpienia publiczne szkolenie