skuteczne szkolenia wystąpień publicznych

Korporacyjny bełkot

Pierwsza rada jaką dla ciebie mam to: wyzbądź się korporacyjnego bełkotu. Piszę tutaj pod kątem osób pracujących w korporacjach, ale tak naprawdę dotyczy to różnych środowisk. Chyba w każdej branży utworzył się już swoisty rodzaj nowomowy zrozumiałej jedynie dla wtajemniczonych.

Kiedyś był bełkot komunistyczny a dziś jest bełkot korporacyjny, jest bełkot urzędniczy, jest bełkot marketingowy, jest bełkot inżyniersko-techniczny i jest oczywiście bełkot polityczny. Z przykrością stwierdzam też, że jest już nawet bełkot coachingowo-szkoleniowy, co można łatwo zaobserwować czytając rzeczy powypisywane na stronach internetowych niektórych firm szkoleniowych czy trenerów.

To jest z jednej strony zaskakujące, z drugiej szczególnie przykre, bo tacy ludzie są widziani jako eksperci od komunikacji międzyludzkiej, więc ich klienci będą przyjmować, że taki język jest normą.

W czasie stanu wojennego działacze opozycyjni opracowali taką tabelkę, w ironiczny sposób przedstawiającą strukturę przemówień dygnitarzy komunistycznych. Cały dowcip polega na tym że możesz wziąć dowolny element ze zbioru A i połączyć go z dowolnymi elementami ze zbiorów B, C i D. Zawsze ułoży się w to w jedną całość.

Zbiór A

Zbiór B

Zbiór C

Zbiór D

Koleżanki i koledzy realizacja nakreślonych zadań programowych zmusza nas do przeanalizowania istniejących warunków administracyjno-finansowych
Z drugiej strony zakres i miejsce szkolenia kadr spełnia istotną rolę w kształtowaniu dalszych kierunków rozwoju
Podobnie stały wzrost ilości i zakres naszej aktywności wymaga sprecyzowania i określenia systemu powszechnego uczestnictwa
Nie zapominajmy jednak, że aktualna struktura organizacji pomaga w przygotowaniu i realizacji postaw uczestników wobec zadań stawianych przez organizacje
W ten sposób nowy model działalności organizacyjnej zabezpiecza udział szerokiej grupy w kształtowaniu nowych propozycji
Praktyka dnia codziennego dowodzi, że dalszy rozwój różnych form działalności spełnia ważne zadanie w wypracowywaniu kierunków postępowego wychowania
Wagi i znaczenia tych problemów nie trzeba szerzej uzasadniać, ponieważ stałe zabezpieczenie informacyjno-propagandowe naszej działalności umożliwia w większym stopniu tworzenie systemu szkolenia kadry odpowiadającego potrzebom
Różnorakie i bogate doświadczenia wzmocnienie i rozwijanie struktur powoduje docenianie wagi odpowiednich warunków aktywizacji
Troski organizacji, a szczególnie konsultacja z szerokim aktywem przedstawia interesującą próbę sprawdzenia modelu rozwoju
Wyższe założenia ideowe, a także rozpoczęcie powszechnej akcji kształtowania postaw pociąga za sobą proces wdrażania i unowocześniania form oddziaływania

Na przykład:

„Koleżanki i koledzy, konsultacja z szerokim aktywem zabezpiecza udział szerokiej grupy w kształtowaniu dalszych kierunków rozwoju.

Praktyka dnia codziennego dowodzi, że nowy model działalności organizacyjnej przedstawia interesującą próbę sprawdzenia postaw uczestników wobec zadań stawianych przez organizacje.

Nie zapominajmy jednak, że rozpoczęcie powszechnej akcji kształtowania postaw umożliwia w większym stopniu tworzenie istniejących warunków administracyjno-finansowych”

I tak dalej i tak dalej. Brzmi to strasznie czyż nie? Pamiętaj jednak że gdy ty mówisz nowomową swojej branży, to podobne odczucie mają twoi słuchacze jeśli są spoza niej.

Weźmy słynne słowa J.F. Kennedyego: „Po pierwsze, wierzę że ten naród powinien zaangażować się w osiągnięcie tego celu: wysłać człowieka na księżyc i z powrotem przed końcem dekady” które wypowiedział podczas swojego przemówienia do Kongresu w 1961 roku. Proste i potężne słowa czyż nie?

A jak mogłyby brzmieć gdyby dziś wypowiadał je jakiś menager po korporacyjnym praniu mózgu? Może na przykład tak: „Naszym celem powinno być ustanowienie strategicznej przewagi nad imperium radzieckim w innowacyjnej i dynamicznie rozwijającej się dziedzinie, jaką jest eksploatacja i zagospodarowanie przestrzeni kosmicznej. Rozwój rządowych planów zorientowanych na uzyskanie i utrzymanie komplementarnej przewagi technologicznej w tym strategicznie konkurencyjnym obszarze, wraz z alokacją środków finansowych w czynności operacyjne pozwoli na realizację planów w z góry określonej ramie czasowej bieżącego dziesięciolecia”. Obrzydliwe nie? Upewnij się, że sam jesteś wolny od takiego bełkotu.

Ok., no to co zamiast? Język potoczny wszędzie tam gdzie to możliwe. Oczywiście jeśli jesteś techniczny i mówisz do grupy składającej się w 100% z technicznych, możesz sobie pozwolić na „odlot”.

Ale wiesz co? Idę o zakład, że jeśli jesteś techniczny i robisz prezentacje, to zazwyczaj nie mówisz do technicznych. Idę o zakład, że jeśli prezentacja ma kogoś przekonać, to zazwyczaj osoba decyzyjna nie jest techniczna. A jeśli jesteś z marketingu to zazwyczaj osoba decyzyjna nie jest z marketingu.

Skądkolwiek jesteś, to zazwyczaj osoba decyzyjna nie jest z twojej branży, z twojego środowiska, z twojego obszaru strategicznej alokacji zasobów z twojej działki. Mam rację? Mów więc normalnym, ludzkim językiem wszędzie gdzie to możliwe. Wykonaj poniższe ćwiczenia.

Ćwiczenie 24. Przećwicz swoje wystąpienie i postaraj się wychwycić miejsca w których używasz bełkotu. Od razu się poprawiaj zastępując takie wyrażenia językiem potocznym. Ćwicząc na bieżąco prawdopodobnie nie będziesz w stanie wychwycić wszystkich ‘martwych punktów’ – najlepiej więc nagrywaj się na dyktafon lub kamerę i potem odtwórz nagranie jeszcze raz wyłapując wszystkie bezsensowne zlepki słów. Również podczas odtwarzania od razu zamieniaj je na żywy język – zapisz nową, normalną wersję tych słów i zwrotów które wcześniej miały formę bełkotliwą.

Ćwiczenie 25. Załóż sobie w Excelu bazę wyrażeń branżowych, które mogą być odbierane jako bełkot. Niech to będą dwie kolumny gdzie w pierwszej wpisujesz rzeczy w rodzaju: obszaru strategicznej alokacji zasobów a w drugiej tłumaczenie na normalny język. Ta baza powinna być dostępna dla wszystkich w firmie, tak by każdy mógł wpisywać nowe pozycje na bieżąco jak się pojawiają. Ten pomysł podaje   Mathias Pöhm w książce „Błąd PowerPointa” (polecam) dodając do tego system motywacyjny – każdy może przerwać osobie używającej zwrotu który jest w bazie i dostaje wtedy punkty, które potem może wymienić np. na minuty urlopu, a winowajca daje złotówkę do wspólnej skarbonki. Możesz to i tak zorganizować, najważniejsze to żeby taka baza w ogóle powstała.

X
X

wystąpienia publiczne szkolenie