skuteczne szkolenia wystąpień publicznych

Kluczowy komunikat

Kluczowy Komunikat to esencja tego, co chcesz przekazać publiczności. Powinieneś mieć całkowitą jasność co do tego, co jest Twoim Kluczowym Komunikatem. Jeśli Ty nie będziesz miał takiej jasności, to tym bardziej nie będzie miała jej publiczność. Zamiast tego zostaniesz odebrany jako chaotyczny lub mdły, gadający jak katarynka.

Ćwiczenie 3. By określić swój Kluczowy Komunikat, wyobraź sobie sytuację w której gdy rozpoczynasz prezentację, w sali nagle rozlega się alarm, przybiega ochroniarz i mówi że za chwilę wszyscy muszą opuścić budynek. Masz tylko dwie minuty by dokończyć przemówienie – co powiesz? Co byłoby najważniejszą sprawą, którą chcesz by ludzie zapamiętali? Gdyby mieli wynieść tylko jedną rzecz, to co to ma być? Odpowiedz sobie na te pytania. Pójdź jeszcze dalej – gdybyś mógł powiedzieć tylko jedno zdanie, to co by to było? To jedno zdanie to twój Kluczowy Komunikat.

Ćwiczenie 4. I teraz jedna z technik rozpoczynania przemówienia. Zacznij od swojego Kluczowego Komunikatu. Niech to będzie pierwsze zdanie które wypowiesz. Stań tam, spójrz na nich, powiedz to jedno zdanie i zamilknij. Niech ono wybrzmi i zarezonuje w umysłach ludzi na widowni. Odczekaj chwilę i podejmij temat.

Ćwiczenie 5. Umiejętność wyciągania esencji z dłuższych wypowiedzi jest bardzo pomocna nie tylko dla wystąpień publicznych, ale dla skutecznej komunikacji w każdej możliwej sytuacji. Jak to ćwiczyć? Weź jakąkolwiek gazetę codzienną i przeczytaj dowolne kilka średniej długości artykułów. Następnie skróć całą treść, wyrażając ją w jednym zdaniu. By naprawdę wykształcić tą umiejętność w swoim umyśle, praktykuj to regularnie. Możesz też w ramach praktyki pomyśleć o dobrych filmach i streszczać ich fabułę jednym zdaniem.

X
X

wystąpienia publiczne szkolenie