skuteczne szkolenia wystąpień publicznych

Cel osobisty

Przygotowanie jest prawdopodobnie najważniejszym etapem w każdym dobrym wystąpieniu publicznym. Przygotowanie daje Ci dobrą podstawę na której możesz zbudować atrakcyjną prezentację. Na czym konkretnie to polega? Jest pięć punktów które warto przygotować zanim w ogóle zabierzesz się za układanie treści prezentacji.

 wystąpienia publiczne szkolenia1.      Cel Osobisty

Pierwsza rzecz do zrobienia to określenie twojego Osobistego Celu. Waga określania celów była już od dawna podkreślana w wielu szkołach samorozwoju – i bardzo słusznie. Określenie celu polega po prostu na tym, że odpowiadasz sobie na pytanie „czego ja chcę dla siebie w związku z tą prezentacją?” – co ma się stać, co ma się zmienić w porównaniu z obecną sytuacją. Ten punkt nie przez przypadek umieściłem tu jako pierwszy. Świadomość Twojego własnego celu daje Ci siłę do działania, a w zasadzie uaktywnia siłę i pasję tkwiącą w twoim wnętrzu.

Określając cel pamiętaj, że jeśli ma on dawać Ci rzeczywistą siłę do działania, to powinien on mieścić się w pewnych ramach. Powinien być:

Pozytywny – lepiej jest ustalać cel który będzie nas motywował do osiągnięć, niż związany tylko z unikaniem nieprzyjemnych zdarzeń. „Zostanę zaproszony na następną konferencję” jest więc lepszym celem niż „Nie zwolnią mnie z pracy”.

Konkretny – im bardziej konkretny tym lepszy, najlepiej jeśli jest wyrażony w mierzalnych wartościach liczbowych. „Będę miał cztery zapytania ofertowe z pośród osób z publiczności” jest więc lepszym celem niż „Będę miał jakieś zapytania ofertowe”.

Określony  w czasie – jak wyżej,  z tym że konkretne wartości powinny również określać czas w jakimś coś ma się stać. „Będę miał co najmniej jedną sprzedaż, w przeciągu miesiąca od prezentacji” jest więc lepszym celem, niż „Będę miał co najmniej jedną sprzedaż”.

Osobisty – to już zawarłem w tytule, ale chcę to jeszcze raz podkreślić, bo zdarzało mi się słyszeć na szkoleniach rzeczy w stylu „chcę by moi rodzice zaakceptowali że się tym zajmuję”. Cel powinien dotyczyć Ciebie – Twoich pragnień, twoich marzeń i twoich celów.

Podsumowując, osobisty cel wystąpienia określony jako:

„W ciągu miesiąca finalizuję z co najmniej jedną z osób które będą na widowni sprzedaż na kwotę co najmniej dziesięciu tysięcy złotych” jest znacznie lepszym celem niż „Mój szef uzna, że się rozwijam”.

Ćwiczenie 1. Zapisz swój Cel Osobisty dla Twojej najbliższej prezentacji na kartce papieru. Ważne jest byś zrobił to właśnie fizycznie, używając papieru i długopisu, a nie  komputera. Jest pewna magia, która dzieje się tylko kiedy Twój cel jest zapisany na fizycznym materiale. Upewnij się że twój cel jest zgodny z kryteriami które opisałem wyżej.

 

X
X

wystąpienia publiczne szkolenie