skuteczne szkolenia wystąpień publicznych

Analiza publiczności i mapa mentalna

Analiza Publiczności

Skoro już wiesz czego chcesz dla siebie, wiesz co mają zrobić ludzie do których będziesz mówić i wiesz co chcesz powiedzieć, to pora na właściwe przygotowywanie wystąpienia. A to zaczyna się od zdobycia informacji o osobach do których będziesz przemawiał. By zrobić dobrą prezentację, musisz zdobyć informacje na temat publiczności. Jakie informacje są najważniejsze? Po pierwsze informacje ‘demograficzne’, takie jak wiek, płeć i zawód. Szczególnie to ostatnie jest ważne – zawód jest najsilniej związany z innymi cechami. Zdobądź więc informacje o pozycji tych osób w firmie (gdzie się znajdują na korporacyjnej drabinie) i co robią na co dzień, na czym polega ich codzienna praca. Ta wiedza pozwoli ci dostosować to co mówisz i jak to mówisz do potrzeb słuchaczy.

wystąpienia publiczneNa przykład robiąc prezentację handlową zastanów się, na czym będzie się skupiać zarząd, a na czym managerowie średniego szczebla. Prezesi zazwyczaj myślą w długoterminowej perspektywie, chcą zobaczyć jak inwestycja zaprocentuje i pozwoli uzyskać przewagę w przeciągu wielu lat. Managerowie są częściej skupieni na natychmiastowych rezultatach, chcą wiedzieć że szybko je zobaczą.

Ćwiczenie 6. Zrób to co możesz by zdobyć informacje o tym, jakie osoby będą stanowiły publiczność na twoim wystąpieniu. W idealnym przypadku spotkaj się z kimś kto będzie na widowni lub/i z organizatorem wydarzenia. Zadaj im pytania o dane demograficzne o których pisałem wyżej oraz dowiedz się o profil    psychologiczny tych osób. Zapytaj co uznaliby za interesujące, a co wywołać może jedynie znudzenie. Jakie mają poglądy na temat o którym będziesz mówił, z czym się zgadzają,  a co odrzucają?

Ćwiczenie 7. Po tym możesz przejść do właściwej pracy nad wystąpieniem czyli nad opracowywaniem jego treści. Mając dane o osobach do których będziesz mówił, zastanów się jak możesz lepiej do nich dotrzeć. Pomyśl:

– Czy masz z nimi jakieś wspólne cechy, doświadczenia lub poglądy? Jeśli tak to czy warto to pokazać, opowiedzieć o tych doświadczeniach, odnieść się do tych poglądów?

– Czy możesz w prezentacji użyć jakichś przykładów, albo porównań, które będą trafiały w doświadczenia publiczności?

– Na czym przede wszystkim skupisz się w swojej prezentacji? Jakie będą główne punkty które poruszysz, najważniejsza linia argumentacji? Co będzie najbardziej przekonujące dla tych osób?

Mapa Mentalna

Mając już mniej więcej wizję tego co powiesz, możesz lepiej poukładać sobie wszystko w głowie rysując tak zwaną ‘mentalną mapę’. Pozwala ona lepiej przyswoić i posegregować sobie informacje, a tym samym oswoić się z materiałem. Ma to przede wszystkim znaczenie dla ciebie – będziesz miał większą jasność co do treści i będziesz też w stanie znacznie elastyczniej podejść do prezentacji gdyby zaszła taka potrzeba. Taka mapa to po prostu treść prezentacji ujęta w formie graficznej, gdzie poszczególne hasła są połączone ze sobą liniami. W centrum znajduje się Kluczowy Komunikat a wokół niego gromadzą się pochodne idee, które też mogą mieć dalsze odnogi.

Ćwiczenie 8. Narysuj mentalną mapę swojej prezentacji.

X
X

wystąpienia publiczne szkolenie